niedziela, 21 lipca, 2024

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku

blok mieszkalny

Czy niewielkie mieszkanie w bloku może być wcale nie mniej przytulne niż dom o imponujących rozmiarach? Choć wiele osób ma, co do tego wątpliwości, spieszymy zapewnić je, że nie powinny mieć najmniejszych nawet powodów do obaw. Ciasne, ale własne małe mieszkanie może zachwycać zarówno miłośników wyszukanego stylu, jak i funkcjonalnych rozwiązań. Co więcej, jego inteligentne urządzenie wcale nie jest trudne. Od czego zacząć?

Kuchnia w małym mieszkaniu

Gdy jednym ze znaków rozpoznawczych małego mieszkania jest niewielka kuchnia, trudno się nie frustrować. Okazuje się jednak, że nie brakuje tu wcale miejsca na sprytne rozwiązania. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, nie ogradzajmy kuchni i stawiajmy na model, w którym jest ona połączona z salonem. Im większa jest przestrzeń, tym lepiej się nią gospodaruje. Podczas meblowania konieczne jest zachowanie umiaru. Pamiętajmy, że pomieszczenie musi być nie funkcjonalne, a jeśli poruszanie się po kuchni będzie utrudnione, sami również nie będziemy przebywać w nim chętnie. Opcją uważaną za najbardziej przyjazną jest umieszczenie wszystkich mebli po jednej stronie, choć ciekawym pomysłem jest również zastosowanie układu, który przypomina literę „L”. Jeśli dysponujemy całą ścianą, starajmy się ją maksymalnie zagospodarować. Pewne sprzęty zwyczajnie muszą pojawić się w kuchni, chcąc oszczędzić nieco miejsca można więc zdecydować się na lodówkę lub piekarnik w zabudowie.

kuchnia w bloku

Sypialnia w małym mieszkaniu

Bez względu na to, czy w małym mieszkaniu mamy oddzielne pomieszczenie sypialniane, czy też sami musimy wygospodarować je kosztem salonu, pamiętajmy o zasadzie mówiącej o tym, że jego wystrój dobrze jest ograniczyć do minimum. To miejsce, w którym powinniśmy przede wszystkim wypoczywać, nic więc dziwnego, że wygodne łóżko to podstawa. Wielu osobom wydaje się, że w niewielkim mieszkaniu nie ma miejsca na komfort, tymczasem podobne ograniczenia są obecne wyłącznie w naszych głowach. Warto o tym pamiętać, bo taka wiedza ułatwia pozbycie się ich.

mały przytulny pokój sypialniany

Łazienka w małym mieszkaniu

Być może nie mamy tyle szczęścia, aby cieszyć się własną sypialnią w małym mieszkaniu, z pewnością jednak posiadamy w nim łazienkę. Przy odrobinie wysiłku może się ona okazać nie mniej funkcjonalna i atrakcyjna, niż wielki pokój kąpielowy w willi. Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku kuchni, powinniśmy jak najszybciej zrozumieć, że w wystroju łazienki liczy się każdy detal. Zamiast wanny zdecydujmy się więc na kabinę prysznicową i zabudujmy umywalkę rezygnując z wolnostojącego zlewu. Sporo miejsca można też zaoszczędzić wybierając pralkę we właściwy sposób. Dziś w sprzedaży bez trudu znajdziemy przecież niewielkie modele ładowane od góry. Jeśli nasza łazienka nie tylko jest niewielka, ale również ma skosy albo inne nietypowe rozwiązania, nie męczmy się poszukując idealnych mebli w sklepach. Zlecenie wykonania mebli na wymiar nie powinno być dużym ograniczeniem dla naszego budżetu, z pewnością zaś przyczyni się do tego, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne nie tracąc na funkcjonalności.

mała łazienka

Miejsce do pracy w małym mieszkaniu

Praca zdalna, która na początku pandemii wydawała się nam czymś niezwykłym, dziś nie stanowi dla nas żadnego zaskoczenia. Godzimy się z tym, że będzie stałym elementem naszego życia. Co więcej, nie brakuje osób, które nie ukrywają swojego zadowolenia z tego powodu. W niewielkim mieszkaniu również można pracować wydajnie i w komfortowych warunkach. Jeśli mieszkamy sami, możemy zainwestować w łózko piętrowe, pod którym znajduje się miejsce na biurko, szafkę na dokumenty oraz różne typy oświetlenia. Minimalistyczne biurko można też umieścić pod oknem rozwiązując w ten sposób wiele problemów generowanych przez niedostateczne oświetlenie.

Meble w małym mieszkaniu

Gdy już wiemy, jak wydzielić w mieszkaniu te jego części, które będą pełnić specyficzne funkcje, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, jak je umeblować. Nie ma jednego stylu, który uznawano by za idealny dla niewielkich przestrzeni. Nie sposób jednak nie zauważyć tego, że tam, gdzie brakuje miejsca, styl minimalistyczny sprawdza się wyjątkowo dobrze. Nie oznacza to, oczywiście, konieczności rezygnowania ze wszystkich mebli. Warto jednak zadać sobie pytanie o to, które z nich wydają się nam najważniejsze i ograniczyć się jedynie do nich. Jeśli będzie ich więcej, z pewnością nie pomoże nam to w lepszym zarządzaniu przestrzenią. Przeciwnie, meble wprowadzą pewien wizualny chaos nie zmniejszając wrażenia braku uporządkowania.

Nie tylko styl mebli jest zresztą ważny w niewielkim mieszkaniu. Wcale nie mniej istotne wydają się pełnione przez nie funkcje. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, stawiajmy na meble wielofunkcyjne nawet, jeśli okażą się one nieco droższe od klasycznych rozwiązań. Przykładem takiego mebla może być choćby elegancki stolik kawowy wyposażony w zamykaną przestrzeń do przechowywania. Prezentuje się znakomicie, a do tego stanowi idealne rozwiązanie, jeśli mamy problem ze znalezieniem miejsca dla wielu gromadzonych przez siebie drobiazgów.