czwartek, 27 czerwca, 2024

Jaka farba do pokoju dziecka – wybieramy ekologiczną bezpieczną farbę

malujemy-farba-pokoj-dziecka

Malowanie dziecięcego pokoju nie jest prostym zadaniem nie tylko dlatego, że często wymaga kompromisu przy wyborze koloru odpowiadającego zarówno maluchom, jak i ich opiekunom. Konieczne jest także stawianie na odpowiednie farby – bezpieczne dla zdrowia, a jednocześnie takie, które nie komplikują malowania.

W poszukiwaniu idealnej farby

Osoby zastanawiające się nad tym, jaka farba sprawdzi się najlepiej w dziecięcym pokoju, w pierwszej kolejności powinny stawiać na te produkty, które są rozcieńczane nie rozpuszczalnikiem, ale wodą. Tu na pierwszy plan wysuwają się farby akrylowe, a więc te, których spoiwo stanowi żywica akrylowa. Ponieważ zalicza się je do grupy farb emulsyjnych, nie trzeba obawiać się tego, że podczas wysychania będą wydzielać szkodliwe substancje.

Farby emulsyjne – zarówno akrylowe, jak i winylowe – mają zresztą także kilka innych zalet. Nie tylko dobrze kryją, ale również charakteryzują się tym, że proces ich schnięcia nie trwa długo. Można też liczyć na to, że tworzone na ścianach powłoki będą przepuszczać parę. Jest to szczególnie ważne, gdy w pokoju dziecka mamy do czynienia z dość dużą wilgotnością. Nieodpowiedni dobór pary może w takim wypadku przyczynić się choćby do zwiększenia ryzyka pojawienia się pleśni.

Niestety, farby emulsyjne mają także wady. Choć są uważane za przyjazne alergikom, ich zapach może być uciążliwy dla osób szczególnie wrażliwych. Ich producenci starają się przynajmniej częściowo rozwiązać ten problem dodając do farb środki zapachowe. Bez względu jednak na to, z jakim rodzajem farby mamy do czynienia, z pewnością już po zakończeniu malowania dobrym pomysłem okaże się staranne wywietrzenie dziecięcego pokoju.

Jak dokonać bezpiecznego wyboru?

Eksperci proszeni o poradę w związku z wyborem odpowiedniej farby do pokoju dziecięcego przypominają także o lotnych związkach organicznych opisywanych skrótem LZO. Znalezienie farby wolnej od nich jest niezwykle trudne, warto jednak stosować się do zasady mówiącej o tym, że im jest ich mniej, tym lepiej dla dziecka. Najbezpieczniejsze z farb są wolne od chemicznych rozcieńczalników, a ich producenci starają się, aby były również rozwiązaniami bezwonnymi.

Oczywiście, farba do pokoju dziecięcego powinna być również produktem trwałym. Nikt nie chce przecież powtarzać malowania co rok lub co dwa lata. Mając to na uwadze warto sięgać przede wszystkim po te rozwiązania, które można szorować na mokro. Dzieci są znane z pomysłów, które trudno nazwać inaczej niż niekonwencjonalnymi. Małych artystów nie brakuje, a ślady na ścianie potrafią być prawdziwą zmorą dziecięcych pokoi. Oczywiście, można spróbować rozwiązać problem w jeszcze inny, ciekawy sposób. Jest nim pomalowanie części ściany farbą magnetyczną. Ten obszar można pozostawić maluchowi na eksperymentowanie.

Z myślą o małych alergikach

Dzieci z alergiami muszą być otoczone szczególną opieką. Producenci farb wcale nie są obojętni na ich los, ciekawym rozwiązaniem okazują się więc farby wodorozcieńczalne wolne od substancji uczulające. Ich rozpoznanie staje się łatwiejsze dzięki zaangażowaniu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, które systematycznie bada dostępne na rynku produkty.