środa, 16 listopada, 2022

Jakie ubrania zabrać na wczasy do Chorwacji

piękna Chorwacja

Jeżeli planujemy wyjazd za granicę, warto dokładnie dowiedzieć się o panujących tam warunkach pogodowych oraz zwyczajach kulturowych. W niektórych państwach obowiązują konkretne zasady dotyczące stroju. Na szczęście nie dotyczą one pięknej i słonecznej Chorwacji. Dla Polaków to kraj miodem i mlekiem płynący. Z jednej strony jest blisko, z drugiej wyjątkowo ciepło, lato w Chorwacji nie jest tak kapryśne jak nad polskim morzem. Dodatkową zaletą tego państwa jest doskonałe położenie. Góry i morze praktycznie w jednym miejscu. coś dla plażowiczów i coś dla górskich piechurów.

Jeżeli my również wybieramy się do Chorwacji, a jest to nasz pierwszy wyjazd w tak daleką podróż, warto zastanowić się co powinniśmy zabrać, aby na miejscu ograniczyć koszty całego pobytu. Jadąc na wczasy, przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania, i to one będą tematyką tego artykułu.

Co będzie nam potrzebne w Chorwacji?

Zagraniczne wakacje to marzenie wielu Polaków, a gdy już się spełni, warto dobrze się spakować, aby na miejscu uniknąć wszelkich kłopotów i poszukiwań sklepów z ubraniami. W zależności od długości pobytu na wakacjach w Chorwacji oraz od środka transportu jakim chcemy się tam dostać, możemy wyposażyć swoje torby w sprzęt sportowy, odpowiednie ubrania oraz inne przedmioty niezbędne na wakacjach.

Jeżeli będzie to pobyt w hotelu, odejdą nam szlafroki i ręczniki kąpielowe, także w leżaki nie musimy się wyposażać. Jeżeli natomiast będzie to wyjazd kempingowy, wyposażenie wakacyjne będzie musiało być o wiele większe. Ilość ubrań powinniśmy uzależnić od ilości dni, jakie mamy zamiar spędzić na wakacjach w Chorwacji. Także w zależności od rodzaju wypoczynku, powinniśmy wyposażyć się w ubrania typowo plażowe bądź z przeznaczeniem do uprawiania wspinaczki górskiej czy innych sportów.

Najlepszą metodą na właściwe pakowanie walizek przed wyjazdem wakacyjnym, jest sporządzenie sobie listy rzeczy, które chcemy zabrać. Dzięki temu na pewno nie zapomnimy o zabraniu stroju kąpielowego czy aparatu fotograficznego, z drugiej strony jeżeli lista będzie zbyt długa, będziemy mogli zastanowić się co może być zbędne na wakacyjnym wyjeździe.

przygotowania do wyjazdu do Chorwacji

Nie tylko ubrania są ważne

Wyjazd za granicę wiąże się z przekroczeniem przejazdu granicznego, na którym koniecznie musimy okazać dokumenty. Dlatego nie możemy przede wszystkim o nich zapomnieć. W zależności od tego czy są to dowody osobiste czy paszporty, dokumenty tożsamości są nam niezbędne podczas każdej podróży. Tutaj warto pamiętać, że paszport uprawnia nas do łatwiejszego skorzystania z pomocy medycznej, choć oczywiście na podstawie dowodu osobistego również zostanie nam taka pomoc udzielona. Najkorzystniejszą opcją będzie jednak wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest do wyrobienia w każdym oddziale ZUS w naszym kraju.

Ważne jest także ubezpieczenie, jeżeli wyjeżdżamy prywatnie, nie za pośrednictwem biura podróży, pamiętajmy o ubezpieczeniu Assistance (to w przypadku podroży własnym samochodem). Także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na wakacje jest bardzo przydatne zwłaszcza za granicą, w razie jakiekolwiek choroby czy wypadku podczas uprawiania sportów.

Jakie ubrania w Chorwacji są potrzebne?

Chorwacja to piękny i ciepły kraj, choć zmiany temperatur, chwilowe załamania pogody i dni deszczowe również się zdarzają. Dlatego oprócz typowo letnich i plażowych ubrań, musimy pamiętać o wygodnym i ciepłym dresie, dodatkowej bluzie i wygodnych spodniach. Nawet jeżeli mielibyśmy ich w ogóle nie używać, warto schować je gdzieś na dno torby podróżnej.

Wybierając się do Chorwacji na plażę, musimy pamiętać że nie są one tak piaszczyste jak w Polsce. Raczej są usłane kamieniami, dlatego przydadzą się nam klapki bądź inne specjalne obuwie do wody. W przypadku bardziej czynnego spędzania czasu na wakacjach, weźmy odpowiednio plecak, wygodne buty i nasze ulubione kije do Nordic Walking.

W zależności od tego w jakim celu jedziemy na wakacje do Chorwacji, czy będzie to jedynie plażowanie i wygrzewanie się w słońcu czy też wypoczynek czynny związany z uprawianiem konkretnego sportu, musimy ze sobą zabrać odpowiednie wyposażenie oraz właściwą ilość ubrań.