czwartek, 28 marca, 2024

Jak szybko zapamiętać dużo materiału – jak się uczyć szybko i efektywnie

young-students-holding-a-book

Jak się uczyć, aby nasze wysiłki nie poszły na marne? Eksperci nie mają wątpliwości – kluczem do naszego sukcesu jest, przede wszystkim, systematyczność. Co jednak zrobić, gdy przed nami piętrzą się stosy notatek, a czasu na naukę jest naprawdę mało? Przede wszystkim, nie powinniśmy się załamywać, bo uczyć można się szybko i efektywnie. Jak to robić? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze – ustal, jaki styl nauki najbardziej Ci odpowiada

Zanim zaczniemy prezentować metody pozwalające na szybkie i efektywne przyswojenie dużej partii materiału musimy podkreślić, że nie ma takiej, która będzie się sprawdzać bez względu na predyspozycje. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że każdy z nas przyswaja informacje w nieco inny sposób. Najbardziej popularny jest w tym kontekście podział na wzrokowców i słuchowców. Podczas gdy jedne osoby uczą się najlepiej czytając lub oglądając ilustracje, innym wystarcza samo słuchanie wykładów. Najgorzej mają chyba kinestetycy, a więc osoby, które muszą doświadczyć danego tematu, aby go zrozumieć. Na szczęście, w przypadku zdecydowanej większości z nas możemy mówić o stylu dominującym. Osób, które są tylko wzrokowcami albo tylko słuchowcami jest niewiele.

Po drugie – zorganizuj sobie przestrzeń do nauki

Jeśli mamy świadomość tego, że zostało nam niewiele czasu na naukę, staramy się robić wszystko, aby go nie marnować. Postulat, aby koncentrować się dodatkowo na przygotowaniu przestrzeni do nauki może więc wydawać się niezrozumiały. Warto jednak pamiętać o tym, że to, w jakich warunkach się uczymy, ma duże znaczenie dla efektywności naszej pracy. Nie musi być to nawet duże biurko i maksymalnie komfortowy fotel gamingowu. Jeśli jednak szukamy idealnego miejsca, zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, aby być wystawionym na możliwie jak najmniejszą liczbę niepożądanych bodźców oraz różnego rodzaju pokus. Mając to na uwadze można dojść do wniosku, że nauka w domu nie zawsze jest tą najbardziej efektywną. Jeśli możemy uczyć się w czytelni lub na studenckiej stołówce, może się okazać, że będzie to lepsze rozwiązanie.

Po trzecie – jeśli jesteś słuchowcem – nagrywaj i odsłuchuj

Skowo wiemy już, gdzie się uczyć i jaki styl nauki sprawdzi się u nas najlepiej, możemy zacząć wykorzystywać sprawdzone metody pozwalające na szybkie zapamiętanie jak największej liczby ważnych informacji. Jeśli jesteśmy słuchowcami, najlepszą opcją wydaje się nagrywanie, a następnie odsłuchiwanie materiału. Nagrywanie prowadzącego prelekcję może być kłopotliwe choćby ze względu na kwestie związane z prawami autorskimi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby nagrywać samego siebie czytającego wymagany na zaliczenie materiał. Jeszcze nie tak dawno metoda ta wymagała posiadania wysokiej jakości sprzętu. Na szczęście, dziś możemy wcielać ją w życie dysponując klasycznym telefonem komórkowym. Początkowo rozpraszać może nas brzmienie własnego głosu, nie warto się tym jednak w szczególny sposób przejmować. Podobny dyskomfort jest charakterystyczny dla każdego, kto tego doświadcza.

thinking-man

Po czwarte – ucz się i pisz

Innym dobrym rozwiązaniem jest metoda łącząca w sobie to, co podoba się słuchowcom oraz to, za czym przepadają wzrokowcy. Zakłada ona opanowywanie niewielkich partii materiału, a następnie notowanie tego, co się zapamiętało. Jeśli notatki nie wyglądają imponująco, można zafundować sobie „drugie czytanie”, a po nim uzupełnienie braków. Metoda ta ma jeszcze jeden plus – pozwala na naukę ze zrozumieniem, bo z czasem zaczynamy opowiadać sobie treść zajęć tak, jak gdyby była porywającą historią.

Po piąte – ucz innych

Jeśli wydaje się nam, że materiał mamy opanowany, ale nie jesteśmy przekonani, że wiemy o wszystkich aspektach z nim związanych, zorganizujmy sobie słuchacza. Może być to chłopak, młodsza siostra, babcia albo koleżanka z pokoju obok nawet, jeśli studiuje inny kierunek. Opowiadajmy słuchaczowi o tym, czego się nauczyliśmy i pozwalajmy mu zadawać pytania utrwalające materiał. Dzięki nim możemy szybko przekonać się, czy możemy przejść do nauki kolejnego zagadnienia, czy też nadal musimy rozwikłać pewne niejasności.