Praca opiekunki osoby starszej w Niemczech nie zaczyna się dopiero na szteli. W rzeczywistości odpowiedzialność towarzyszy nam już w trakcie wybierania idealnej oferty pracy. Warto zatem przemyśleć, czego oczekujemy, dokąd i na jak długo chcemy wyjechać, ile zarabiać, a także jaki powinien być nasz przyszły podopieczny. Na jakie szczegóły dobrze jest zwrócić uwagę? Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, co ułatwi Ci rozpoczęcie pracy w niemieckiej opiece.
Ogłoszenia o pracę opiekunki w Niemczech
Internet pełen jest różnorodnych ofert typu: „Zatrudnię opiekunkę do pracy w Niemczech”. Ogłoszenia można znaleźć zarówno na stronach internetowych agencji, jak i na portalach społecznościowych oraz w grupach tematycznych. Istnieją też miejsca takie jak SenioPort, gdzie możesz zamieścić własne ogłoszenie i czekać, aż firmy opiekuńcze same zaczną się do Ciebie zgłaszać. W jaki sposób jednak wśród mnogości ofert znaleźć te naprawdę warte uwagi? Przede wszystkim skupić się na agencjach, które działają legalnie i są obecne na rynku pracy od lat oraz odprowadzają wszelkie konieczne składki. Warto też wcześniej przejrzeć opinie o danej firmie. Znajdziesz je na forach internetowych i w mediach społecznościowych. Dobra wiadomość jest taka, że zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze ciągle wzrasta. Opiekunów pracujących w Niemczech i innych zachodnich krajach jest coraz więcej, dlatego łatwo będzie znaleźć komentarze i opinie dotyczące firm opiekuńczych.
Oferty pracy w niemieckiej opiece często docierają do kandydatów tak zwaną „pocztą pantoflową”. Jeżeli więc wśród Twoich znajomych jest ktoś, kto już wcześniej pracował jako opiekun w Niemczech, możesz zapytać, w jakiej firmie był zatrudniony. Poproś go o opinię, spytaj, czy warto się zdecydować na współpracę. Pamiętaj, że każda zdobyta informacja działa na Twoją korzyść. Dzięki temu będziesz mógł podjąć najlepszą możliwą decyzję.
Stan zdrowia opiekunki jest bardzo ważny
Kiedy już podejmiesz decyzję o wyjeździe i wybierzesz idealną ofertę pracy, czas pochylić się nad swoim zdrowiem. Praca w niemieckiej opiece w dużej mierze skupia się na zadaniach fizycznych. Opiekunka pomaga seniorowi w poruszaniu się, czasami musi go podnieść lub podtrzymać. Oprócz tego zajmuje się domem: sprząta, gotuje, robi zakupy. Nietrudno się więc domyślić, że do wykonywania obowiązków potrzebna jest siła i wytrzymałość. Upewnij się więc, że Twój stan zdrowia pozwoli Ci na podjęcie pracy opiekunki w Niemczech. Możesz wybrać się w tym celu do lekarza i zrobić podstawowe badania, a także odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie, jak wygląda Twoja sprawność fizyczna. Oczywiście nie musisz biegać maratonów: wystarczy, że lubisz ruch i nie masz poważnych problemów zdrowotnych.
Praca w opiece w Niemczech a rady zmienniczki
Jeśli na Twojej przyszłej szteli jest teraz inna opiekunka, poproś w agencji o kontakt do niej. Rozmowa ze zmienniczką może bowiem być dla Ciebie dużym ułatwieniem i pomocą. Ona powie Ci więcej na temat stanu zdrowia podopiecznego i chorób, na jakie cierpi. Zapytaj o to, jak wygląda aktywizacja seniora, czy jest kontaktowy i czy chętnie współpracuje z opiekunką. Dowiedz się, jak często odwiedza lekarza, czy przychodzi do niego Pflegedienst. Warto też poprosić zmienniczkę o przybliżenie zaleceń lekarskich i dietetycznych. Istotne będą także informacje o planie dnia i zainteresowaniach osoby starszej.
Warto spisać sobie wszystkie kwestie, o które chcesz zapytać poprzednią opiekunkę pracującą w Niemczech. Dzięki temu nie zapomnisz o takich sprawach, jak zasady korzystania z telefonu i Internetu czy o sposobie rozliczania za zakupy. Niektórzy opiekunowie na bieżąco sporządzają notatki na temat swojej pracy w Niemczech. Z takich zapisków możesz dowiedzieć się, jak wyglądają kontakty z rodziną podopiecznego czy codzienne wydatki. A to pomoże Ci rozpocząć pracę w niemieckiej opiece.
Więcej informacji oraz najnowsze oferty pracy znajdziesz na stronie: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka