sobota, 27 lipca, 2024

Jak przedłużyć żywotność choinki w domu?

zapach żywej choinki

Choinka w domu jest szczególnie ważnym elementem świąt Bożego Narodzenia. W wielu rodzinach nie ma nawet mowy o tym, aby jej zabrakło. Niestety, choć żywe drzewko zwykle prezentuje się pięknie, nie oznacza to wcale, że mamy w jego przypadku do czynienia z rozwiązaniem wolnym od wad. Poważnym problemem choinek jest ich ograniczona żywotność. Warto więc zadać sobie pytanie o to, jakie są najbardziej skuteczne sposoby na jej przedłużenie.

Kilka informacji na temat pielęgnacji

Bardzo często rażące błędy odnoszące się do pielęgnacji choinki popełniamy już na starcie nie dbając o nią należycie zaraz po zakupie. Warto więc pamiętać, że choinka, której nie mamy zamiaru natychmiast ubierać, powinna mieć zapewniony stały dostęp do wody. Przeważnie jest ona drzewem dość dużym i ciężkim, najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc umieszczenie jej w wypełnionym wodą wiadrze. Samo miejsce przechowywania drzewa powinno być suche i dość chłodne, choinka nie może być więc wystawiana na zbyt duże działanie promieni słonecznych.

Bez względu na to, jakie mamy plany wobec drzewka, zaraz po przyniesieniu go do domu, należy odciąć przynajmniej kilka centymetrów jego dolnej części. Takie rozwiązanie sprawi, że choinka będzie z większą łatwością chłonąć dostarczaną jej przez nas wodę. Co ciekawe, nie każde narzędzie sprawdzi się w tym wypadku tak samo dobrze. Najlepszą opcją wydaje się więc w tym kontekście użycie piły do drewna. Zaraz po zakupie warto też przyjrzeć się krytycznie gałązkom pozbywając się tych, które sprawiają wrażenie najbardziej wysuszonych. Tu sprawdzi się sekator.

Gdy choinka spełnia już swoje funkcje nie zapominajmy, że zapewnienie jej dostępu do wody nadal pozostaje najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Powinniśmy wymieniać ją codziennie. Choinka poje dużo, dziennie warto więc zapewnić jej przynajmniej pół litra wody. Jej poziom musi być przy tym regularnie monitorowany.

A co z choinkami, które chcemy umieścić w doniczce? Choć wiele osób obawia się tego zabiegu, zwykle wcale nie kończy się on niepowodzeniem. Tym, na co powinniśmy zwracać uwagę, jest przede wszystkim zapewnienie korzeniom jednakowego dostępu do wody.

Jak wybrać idealną choinkę?

Może się wydawać, że wiedza na temat najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych przyczyni się do tego, że obecna w naszym domu choinka będzie długo żywotna. Sprzedawcy drzewek zwracają jednak uwagę na to, że pierwsze błędy są popełniane już na etapie zakupu drzewka. Jeśli zależy nam na trwałości choinki, najlepiej wybrać model w doniczce. Choinki doniczkowe również gubią igły, zjawisko to jest jednak bez porównania mniej intensywne niż ma to miejsce w przypadku drzewek ciętych. Jakby tego było mało, już na starcie wchodzimy w posiadanie dekoracji stanowiącej piękną ozdobę balkonu, werandy albo ogrodu.

Jeśli bardziej podobają nam się naturalne choinki na ciętym pniu, wcale nie musimy z nich rezygnować. I one mogą być trwałe, o dużej ostrożności należy jednak wspomnieć już w momencie dokonywania zakupu. Przed wyborem drzewka warto upewnić się, że w miejscu jego cięcia barwa pnia jest jasna. Jeśli tak, oznacza to, że cięcie było wykonane niedawno, a tym samym drzewko nie straciło jeszcze zbyt wiele wody. Warto przyjrzeć się także igłom. Oznaką świeżości jest przede wszystkim ich intensywnie zielonych kolor. Igły powinny być też sterczące.

Co również jest warte podkreślenia, najpopularniejsze w punktach sprzedaży świerki srebrne oraz pospolite, nie są wcale gatunkami charakteryzującymi się największą żywotnością. Nie radzą sobie najlepiej z ogrzewanymi pomieszczeniami, w których zwykle gubią igły już od pierwszego dnia. Jeśli więc liczymy na rozwiązanie rzeczywiście skuteczne, szczególnie interesującą opcją wydaje się przede wszystkim jodła kaukaska. Ta odznacza się dużą wytrzymałością. Nawet, jeśli zapomnimy o jej regularnym podlewaniu, a ona sama wyschnie, jej igły zaczną się kurczyć zamiast opadać. Dzięki temu zyskamy drzewko nie tylko dość długowieczne, ale i stosunkowo łatwe w utrzymaniu w czystości.

choinka w sypialni

Miejsce w domu a żywotność choinki

Jeśli zależy nam na przedłużeniu żywotności choinki pamiętajmy o tym, że nie w każdym miejscu w naszym domu będzie się ona czuć tak samo dobrze. Samo przyzwyczajanie drzewka do wysokich temperatur powinno przebiegać stopniowo. Warto rozważyć więc jego wcześniejszy zakup, a następnie trzymanie choinki przez pierwszych kilka dni w chłodnej piwnicy lub kotłowni. Już w domu zaleca się, aby nie ustawiać choinki w bliskości źródeł ciepła. Obecność kaloryfera w niewielkiej odległości może być przeszkodą nawet dla jodły kaukaskiej.