piątek, 16 lutego, 2024

Biurka komputerowe – które będzie najlepsze dla nastolatka

przy biurku

Biurko jest głównym miejscem pracy ucznia. To przy nim nastolatek odrabia lekcje, a także pracuje lub gra na komputerze czy nawet czyta książki. Dlatego biurko powinno spełniać jego wymagania w zakresie funkcjonalności, a jednocześnie nie wpływać negatywnie na zdrowie nastolatka.

Jaki rodzaj biurka wybrać dla ucznia?

Wybierając biurko dla ucznia https://meble-bik.pl/pol_m_meble_biurka-150.html, musisz zrozumieć, że to nie tylko element wystroju pokoju. Dla każdego ucznia jest to niezbędny mebel do pracy i zabawy. Najczęstszym wyborem jest kompaktowe biurko. Mebel ten ma tradycyjnie prostokątny kształt. Często jest wyposażony w niewielką liczbę szuflad z jednej strony. To minimalistyczny i wygodny model. Na takim stole możesz wygodnie odrabiać lekcje, przechowywać wszystkie przybory szkolne, a nawet zainstalować monitor lub laptopa na blacie.

Jeśli masz dwójkę dzieci w podobnym wieku, możesz wybrać model podwójny. Zazwyczaj stoły tandemowe mają większy blat i więcej szuflad z półkami, które są ustawione po obu stronach. Trzeba jednak pomyśleć o tym, czy takie biurko zmieści się w dziecięcym pokoju. Nie zapominaj też, że oświetlenie powinno być zaprojektowane dla dwóch miejsc pracy jednocześnie. Dla dwóch uczniów można wybrać następujące modele:

  • z umieszczeniem obu stanowisk pracy na jednym blacie obok siebie;
  • z umieszczeniem obu stanowisk pracy na jednym blacie prostopadle do siebie;
  • oddzielne stanowiska pracy, które można rozmieścić symetrycznie lub podzielić.

Jeśli twoje dziecko jest liceum, możesz rozważyć zakup biurka komputerowego. Zaletą takich biurek jest to, że są podzielone na obszary funkcjonalne: półka na klawiaturę, stojak na jednostkę systemową. Jeśli chcesz wybrać biurko komputerowe dla ucznia, wybierz modele z dużą ilością szuflad i półek. Tam możesz ukryć podręczniki, zeszyty i wszystkie artykuły papiernicze.

Biurko narożne i inne

Stolik kątowy jest idealny do małego pokoju dziecięcego, ponieważ często to właśnie rogi w pokoju pozostają wolne i niezagospodarowane. Nad blatem zamontowane są półki, a pod nim skrzynki na artykuły papiernicze. Ponadto bardzo często stoliki narożne doskonale nadają się do zamontowania na nich komputera lub laptopa. Przyjrzyj się też modelom podlegającym transformacji. Ich zaletą są w pełni konfigurowalne wymiary – istnieje możliwość zmiany wysokości, kąta nachylenia blatu oraz odległości między szufladami. W przypadku ograniczonej przestrzeni dobrym rozwiązaniem jest odchylany blat, który można przymocować do ściany. W tym przypadku będziesz musiał zadbać o zorganizowanie miejsca do przechowywania podręczników i zeszytów.

chłopak przy biurku

Ergonomia i prawidłowy rozwój dziecka

Ponieważ dzieci w wieku szkolnym spędzają dużo czasu przy biurku, ważne jest, aby wybór stolika komputerowego nie wpłynął na ich zdrowie. Należy pamiętać, że biurko dla ucznia musi mieć co najmniej 60-80 cm szerokości i co najmniej 100 cm długości. Wolna przestrzeń dla nóg powinna mieć 50 cm szerokości i 50 cm długości, a wysokość od podłogi do blatu odpowiadać długości nóg. Przed zakupem poproś dziecko, aby usiadło za biurkiem i upewnij się, że jego łokcie leżą na blacie, a nogi są ugięte pod kątem prostym, mocno przylegają do podłogi. Tylko tę pozycję można nazwać zdrową i pożądaną.

Materiały

Zwróć uwagę nie tylko na projekt, ale także na materiały użyte do wykonania mebla. Należy wziąć pod uwagę następujące cechy:

  • przyjazność dla środowiska;
  • trwałość;
  • łatwość pielęgnacji.

Płyta wiórowa jest nietrwała, a po drugie, z czasem zaczyna wydzielać szkodliwe dla zdrowia formaldehydy. MDF jest tańszy niż drewno i stosunkowo trwały. Drewno jest przyjaznym dla środowiska materiałem odpornym na zużycie, ale jednocześnie biurka wykonane z drewna są zawsze droższe. Najtańszą opcją będzie plastikowe biurko. Należy jednak zaznaczyć, że nie nadaje się tylko dla uczniów szkół podstawowych i cechuję się niską trwałością. Szkło jest rzadko używane do biurek szkolnych, ponieważ wymaga starannej i starannej konserwacji. Ponadto zawsze istnieje ryzyko zbicia płyty szklanej. Kontakt z zimnym szklanym blatem może być dla dziecka niewygodny. Do nietypowych stylizowanych wnętrz możesz wybrać stół łączony wykonany z drewna i metalu. Posiada drewniany blat i jest wykonywany wyłącznie na zamówienie. Przy wyborze takiego stołu ważna jest jakość metalu.