środa, 24 maja, 2023

Zmieniamy biuro rachunkowe – na co zwrócić uwagę wybierając nowe biuro rachunkowe

przycisk tax

Właściwie niezależnie od tego w jakiej branży będzie się prowadziło działalność, jaki będzie charakter tej działalności, zawsze będzie trzeba dbać o jedną istotną kwestię, a mianowicie o terminy, rozliczenia, odpowiedni kontakt z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

W tym względzie istotne staje się znalezienie odpowiedniej firmy, która będzie odpowiadała za obsługę przedsiębiorstwa na tym polu. Chodzi tutaj oczywiście o biura rachunkowe, które mają obecnie profesjonalnie przygotowaną ofertę i mogą zapewnić klientom obsługę w tym zakresie. Jak takie biuro wybrać? Na co powinno się zwrócić uwagę? Jeśli ktoś miał biuro rachunkowe i nie do końca jest z tego biura zadowolony to może pojawić się pytanie jak to biuro zmienić, jaką ewentualnie opcję wybrać. Jak więc zmienić biuro? Na jakie kwestie powinno się zwrócić uwagę podejmując decyzję o zmianie?

Doświadczenie w usługach księgowych – nie do przecenienia

Obecnie nie ma już wymogu posiadania certyfikatu uprawniającego do prowadzenia spraw z zakresu księgowości, ale niektóre biura prowadzone przez osoby, które od lat są księgowymi posiadają takie dokumenty wydane przez Ministerstwo Finansów. Jest to swego rodzaju sposób pokazania klientowi, że księgowy posiada odpowiednie kwalifikacje. Jeśli nawet biuro nie posiada stosownej licencji można ewentualnie będzie kierować się doświadczeniem jakie posiadają księgowi. To bardzo ważny czynnik, który powinno się kontrolować, sprawdzając to doświadczenie w wybieranym biurze.

Im więcej usług zrealizowanych, im więcej obsłużonych kontrahentów tym oczywiście lepiej, ponieważ można będzie brać pod uwagę, że taka osoba mając odpowiednie doświadczenie będzie w stanie swoje usługi realizować na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o przepisy podatkowe zmieniają się praktycznie ciągle, dlatego odpowiednia ich znajomość będzie dla biura rachunkowego bardzo istotna i wpływać będzie na jakość realizowanych usług. Dlatego warto szukać takiego biura, gdzie faktycznie na duże doświadczenie pracowników można będzie liczyć.

Szeroki zakres usług

Wybierając biuro rachunkowe trzeba będzie sprawdzić jaki zakres usług będzie proponowany. Oczywiście obecnie stawia się na współpracę z takimi biurami, gdzie faktycznie będzie można liczyć na kompleksowy zakres proponowanych usług. Nie powinno być zaskoczenia, że obecnie to już nie tylko przygotowanie rozliczeń podatkowych, ale również współpraca, w ramach której to właśnie biuro rachunkowe odpowiada za kompleksowy kontakt z US i ZUS. Generować trzeba pliki kontrolne JPK, dbać o odpowiednie uporządkowanie dokumentu. Zauważyć można, że coraz częściej w przypadku współczesnych biur możemy mówić o takich firmach, które zatrudniają szerokie grono specjalistów z różnych dziedzin. W ten sposób dąży się do tego, by usługi proponowane przez biuro stały na wyższym poziomie, miały szerszy charakter.

formularz podatkowy

Dobry kontakt z biurem rachunkowym

Nawiązując współpracę z biurem rachunkowym warto zadbać o to, by kontakt z nim był jak najlepszy. W tym momencie możemy mówić o takich mechanizmach, które mają to ułatwiać. Między innymi dlatego wśród tych rozwiązań, które są wprowadzane znajduje się między innymi chętnie wybierany cyfrowy obieg dokumentów. To mechanizm, który może ułatwiać kontakt z biurem rachunkowym. Dobry kontakt z pracownikami biura ma faktycznie duże znaczenie i nie powinno się go lekceważyć, w końcu od tego zależy między innymi to czy będzie można łatwo uzyskać dostęp do potrzebnych dokumentów, gdy takie zapotrzebowanie się pojawi. Warto wybierać biuro rachunkowe, co do którego będzie się miało gwarancje, że współpraca będzie dobrze się układała.

Lokalizacja biura

W dobie Internetu i swobody komunikacji lokalizacja biura rachunkowego nie jest już taka istotna, jeśli jednak firma z Będzina chciałaby mieć kontakt bezpośredni z biurem, to oczywiście najlepiej szukać lokalnie, po okolicznych będzińskich biurach rachunkowych. Oczywiście jeśli dojazd kilku kilometrów nie stanowi problemu, można poszukać także biura z Dąbrowy Górniczej, czy Sosnowca. W aglomeracji śląskiej bardzo często można spotkać firmy, które korzystają z usług biur rachunkowych oddalonych o wiele kilometrów od siedziby firmy. Opcją alternatywną jest skorzystanie z usług biur wirtualnych, gdzie księgowość jest prowadzona wyłącznie przez Internet, aczkolwiek takie rozwiązanie ma też swoje wady i to czasem spore, o czym napiszemy dokładnie w innym poradniku.

Na uwadze warto mieć oczywiście koszty jakie będą związane z korzystaniem z usług proponowanych przez biuro. Ten czynnik także powinno się brać pod uwagę pamiętając, że funkcjonowanie biur rachunkowych jest również uzależnione od zakresu usług, z którego będzie się korzystało. Wybierając biuro rachunkowe warto mieć na uwadze to jak wyglądają przygotowywane usługi, jaki jest ich zakres i oczywiście to jakie ostatecznie będą koszty.