niedziela, 18 lutego, 2024

Fotorolety do pokoju dziecięcego

pokój dziecięcy

Fotorolety to pomysł, który narodził się w sposób naturalny bardziej ze względu na rozwój technologii i wygodę tworzenia niektórych przedmiotów, niż ze względu na realną potrzebę ludzi. Jest to jeden z tych produktów wykorzystywanych w aranżacji wnętrz, których nie znaliśmy i nie sądziliśmy, że ich potrzebujemy, dopóki ich nie zobaczyliśmy po raz pierwszy. Teraz, kiedy już je widzieliśmy, doskonale zdajemy sobie sprawę, jak znakomitym rozwiązaniem takie fotorolety mogą być przy aranżacji pokoju dziecięcego. Zacznijmy jednak od początku.

Czym są fotorolety?

Fotorolety nie są zapewne jakimś specjalnie przełomowym pomysłem. Jest to po prostu wykorzystanie techniki druku cyfrowego z nowym medium. W tym momencie druk cyfrowy wykorzystywany jest wręcz wszędzie. Mamy w ten sposób zadrukowane tapety, drukujemy na płytkach ceramicznych, na ubraniach, oczywiście na papierze, a od niedawna druk cyfrowy trafił właśnie też na rolety. Bo dlaczego by nie? Przyozdobienie rolet jakimś ciekawym nadrukiem, zwłaszcza w bardzo wysokiej jakości druku, to nie byle co. Początkowo były to reklamy i elementy identyfikacji wizualnej firm. Z czasem coraz częściej stawały się to elementy bardziej dekoracyjne. Niekoniecznie złożone, ponieważ ładna roleta z kotkami do sypialni to nic przecież wielkiego. W pokojach dzieci szalejemy trochę bardziej.

Fotorolety w pokojach dzieci

Fotorolety do pokoju dziecięcego mogą mieć naprawdę bardzo wiele różnych postaci. Najogólniej rzecz biorąc, mamy tutaj dwie szerokie kategorii. Pierwsza z nich to fotoroleta o bardzo ogólnie rozumianej wartości edukacyjnej. W drugiej kategorii znajdziemy rzeczy przede wszystkim ładne.

Zaczynając od końca, na roletach do pokoju dzieci mogą pojawiać się bohaterowie bajek, różnego rodzaju ozdobne widoki lub po prostu przyjemne, kolorowe rzeczy. Kiedyś panowała moda na dywany z najróżniejszymi nadrukami. Dzisiaj te dywany przeniosły się na okna. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by w takim miejscu stworzyć dowolny inny, własny obraz, na przykład wykorzystując zdjęcie rodzinne. Mamy odpowiednią technologię. Podobnie jak w przypadku fototapet, nic zupełnie nas nie ogranicza.

dziecko na tle okna

W kwestii tapet edukacyjnych nasze możliwości także są całkiem spore. Wszystko zależy od wieku dziecka i jego zainteresowań. Bardzo popularne są elementy ze świata prostej nauki, takie jak chociażby mapa świata lub model naszego układu solarnego. Dziecko może poprzez obraz na rolecie poznawać ważnych ludzi, ważne miejsca lub ważne rzeczy. Dla starszych dzieci mogą to być zdecydowanie bardziej złożone diagramy, jak budowa komórki, wzory matematyczne i inne obrazy, jakie kojarzyć można bardziej z szkolnych klas niż z pokoju dziecka.

Można oczywiście także postarać się bardziej w innym kierunku i wprowadzić na fotorolety postaci, które dziecko uwielbia, na przykład najlepszego piłkarza w historii, Lionela Messiego lub jakiegoś piosenkarza czy piosenkarkę. Starsze dzieci na pewno nie pozwolą sobie niczego narzucić bez konsultacji.