piątek, 18 listopada, 2022

Wizyty kontrolne u dentysty – o tym warto wiedzieć!

uśmiechnięty dentysta

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z bólem zęba, czy z nieestetycznym ubytkiem, nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że jest to problem wyjątkowo uciążliwy. Wizyta w gabinecie dentystycznym jest jedynym sposobem leczenia. Nie można zapominać jednak i o tym, że jest ona również jedynym skutecznym sposobem przeciwdziałania tego rodzaju zjawiskom. Właśnie taką funkcję mają do spełnienia wizyty kontrolne. I choć trudno nie zgodzić się z tym, że ich znaczenie jest naprawdę duże, trudno polemizować z tym, że mamy do czynienia z wizytami, których wiele osób unika.

Dlaczego wizyta kontrolna jest tak ważna?

Jama ustna może być, w symboliczny sposób, porównana do bramy otwierającej bakteriom i wirusom drogę do innych części organizmu. Jeśli więc mamy do czynienia ze zmianami i schorzeniami, które nie są leczone, cierpi na tym cały organizm. Niemal każdy spotkał się choćby z sugestią, że problemy z zębami mogą być przyczyną uporczywych i trudnych do opanowania bólów głowy. A przecież mówimy o jednym z wielu przykładów takich powiązań. Jeśli nie będziemy leczyć dolegliwości związanych z jamą ustną, zwiększymy ryzyko wystąpienia tak groźnych chorób, jak choćby cukrzyca oraz nadciśnienie. Mając tego świadomość, trudno umniejszać znacznie wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym.

Zastanawiając się nad tym, czy warto zapisać się na przegląd stomatologiczny, warto mieć na uwadze jeszcze jedną korzyść płynącą z tego rodzaju decyzji. Problemy z jamą ustną mogą prowadzić do poważnych schorzeń ogólnoustrojowych, mogą być jednak również ich objawami. Nie powinno być więc dla nikogo zaskoczeniem to, że stomatolog analizujący zmiany w obrębie jamy ustnej może zwrócić swojemu pacjentowi uwagę na to, że najprawdopodobniej zmaga się z nieprawidłowościami metabolicznymi lub hormonalnymi.

dentysta przy monitorze

Nie wolno zapominać także o tym, że regularne wizyty kontrolne podnoszą pewność siebie i mogą okazać się bardzo korzystne dla naszego portfela. Im częściej odwiedzamy stomatologa, tym szybciej można zauważyć niepokojące zmiany w jamie ustnej. Gdy ich stadium nie jest zaawansowane, można szybko poradzić sobie z nimi. Zwykle obywa się nawet bez borowania. Pacjent zyskuje promienny uśmiech, a jego portfel nie jest tak lekki, jak w przypadku wstawiania plomb i leczenia kanałowego.

Wizyta kontrolna u dentysty – czego się spodziewać?

Gdy wiemy już, jakie korzyści może nam przynieść wizyta kontrolna u dentysty w warszawskiej klinice ochotanausmiech.pl, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, czego powinniśmy się spodziewać zapisując się na nią. Lekarz zwykle sprawdza stan wszystkich zębów, analizuje też kondycję, w jakiej znajdują się ich wypełnienia. Ocenia także stan dziąseł i całej jamy ustnej. Przeważnie wizyta kontrolna nie zajmuje więcej niż trzydziestu minut. Jeśli w czasie jej trwania dostrzeżone zostaną zmiany chorobotwórcze, nic nie stoi na przeszkodzie temu, szybko się z nimi uporać. Gdy wymaga to więcej czasu, lekarz zwykle informuje o tym pacjenta, a następnie ustala z nim termin wizyty, który będzie uznany za dogodny przez każdą ze stron. Wizyta kontrolna może być też doskonałą okazją do rozmowy ze stomatologiem. W czasie jej trwania można dowiedzieć się, która szczoteczka jest najlepsza, jakiej pasty używać i jakie kroki podejmować zastanawiając się nad wybielaniem zębów.