niedziela, 20 listopada, 2022

Pielęgnacja armatury łazienkowej

rodzina w sklepie z armaturą łazienkową

Bez względu na to, w jakim stylu utrzymana jest nasza łazienka, trudno polemizować z osobami uważającymi, że to właśnie lśniąca armatura jest jej wizytówką. Oczywiście, nawet zakup rozwiązania najwyższej jakości nie gwarantuje nam, że będzie nam ono służyć przez lata. Konieczne jest też pamiętanie o odpowiedniej pielęgnacji i zwracanie na nią szczególnej uwagi. Jak zatem czyścić baterie, aby ich piękny wygląd nie stał się szybko jedynie wspomnieniem?

Zacznij od instrukcji

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na rozwiązanie przypadkowe, a zakupiona przez nas armatura łazienkowa posiada instrukcję obsługi, pierwszym krokiem, na jaki powinniśmy się zdecydować, jest zapoznanie się z nią. Pozwoli to nam na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jak ją pielęgnować i jak korzystać z niej w profesjonalny sposób. Przeważnie producenci nie wprowadzają zaleceń, których realizacja generowałaby szczególnie duże trudności. Może się jednak okazać, że mamy do czynienia z rozwiązaniem o mniej typowych preferencjach (tak jest choćby w przypadku baterii z elementami drewnianymi). Bez zapoznania się z wytycznymi możemy popełnić błąd mający dość poważne konsekwencje. Zapoznanie się z instrukcją ma jeszcze jedną zaletę. Może się okazać, że armatura powinna być czyszczona z wykorzystaniem odpowiednich środków. Gdy pojawi się wada fabryczna, mamy prawo do reklamacji produktu. Gdy jednak okaże się, że nie czyściliśmy go zgodnie z sugestiami producenta, musimy liczyć się z ryzykiem tego, że złożona przez nas reklamacja zostanie odrzucona.

trudny wybór armatury łazienkowej

Czyszczenie i konserwacja

Bez względu na to, z jakiego typu armatura mamy do czynienia, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jej pielęgnacja jest tym łatwiejsza, im większe znaczenie ma dla nas systematyczność. To właśnie regularne czyszczenie przyczynia się do tego, że na baterii nie pojawiają się trwałe zabrudzenia. Oczywiście, dziś uporanie się z nimi wcale nie jest niemożliwe. Wymaga jednak użycia mocnych chemikaliów, a te mogą doprowadzić do zarysowania powierzchni, wżerów oraz innych niepokojących zjawisk przyczyniających się do strat jakościowych.

Armatura łazienkowa jest wykonana z różnych materiałów. Dominuje chrom oraz chrom satynowy, coraz częściej mamy jednak do czynienia również ze złotymi elementami, a nawet z wykorzystaniem platyny, która sprawdza się znakomicie wtedy, gdy chcemy postarzyć dane rozwiązanie. Każdy z tych materiałów ma swoją specyfikę, istnieje jednak również kilka zasad, które można stosować w odniesieniu do wszystkich, bez wyjątku. Najważniejsza mówi o tym, że materiałów tych nie powinno się czyścić środkami chemicznymi, w których składzie możemy znaleźć kwasy, rozpuszczalniki, chlor lub tak zwane składniki ścierne. Niemal każdy środek dostępny w sprzedaży posiada na opakowaniu informację o tym, że może być wykorzystywany do czyszczenia armatury łazienkowej. Mimo wszystko, dobrze jest zapoznać się z jego składem i upewnić się, że jest tak również w rzeczywistości.

oglądamy z bliska armaturę łazienkową

Dobrze jest też pamiętać, że ważne jest nie tylko czym, ale i w jaki sposób czyścimy armaturę łazienkową. Tu najlepszą opcją wydaje się korzystanie z miękkiej ściereczki, która będzie nam gwarantować, że nie porysujemy baterii. Jeśli bateria jest pokryta chromem lub satyną, najlepiej sprawdzają się łagodne detergenty. Nie musimy nawet kupować specjalistycznych rozwiązań. Pomocny może okazać się choćby płyn do mycia naczyń, choć po jego użyciu warto pamiętać o obfitym spłukaniu armatury czystą wodą. Jeśli chcemy uniknąć nieatrakcyjnych wizualnie zacieków, każdy element baterii powinien być już po wyczyszczeniu starannie wytarty do sucha.

O jeszcze większej ostrożności dobrze jest pamiętać przystępując do pielęgnacji tych powierzchni, które są wykonane ze złota. Tak długo, jak nie ma takiej konieczności, najlepiej nie stosować jakichkolwiek detergentów. Najlepszym rozwiązaniem z pewnością okaże się w takim wypadku woda i delikatna ściereczka. Jeśli złoty połysk wydaje się nam niewystarczający, po umyciu możemy wypolerować złote elementy.

Jak dbać o wewnętrzne elementy baterii?

Podczas czyszczenia baterii pewne błędy możemy popełniać nieświadomie. Jednym z najpoważniejszych wydaje się ignorowanie znaczenia, jakie mają jej wewnętrze elementy. Nie tylko głowica, ale również przełączniki natrysku, różnego rodzaju mocowania wylewek oraz regulatory ceramiczne należy konserwować. Najlepiej wykorzystać w tym celu smar silikonowo-teflonowy. Wśród wielu rozwiązań tego typu w pierwszej kolejności wybierajmy te, które wyraźnie oznaczono jako mające możliwość kontaktu z wodą pitną.

Jeśli bateria ma funkcjonować prawidłowo, nie powinno się zapominać również o czyszczeniu napowietrzacza. Czynność ta zwykle wykonywana jest dopiero wtedy, gdy zaczyna on sprawiać problemy, tymczasem okazuje się, że na krok taki dobrze jest decydować się przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli konserwacja ma przebiegać sprawnie, nie obejdzie się bez wykręcenia napowietrzacza tak, aby można było skorzystać z bieżącej wody i w ten sposób usunąć osady gromadzące się na jego sitku.

rodzina w sklepie z armaturą