piątek, 16 lutego, 2024

Czym się kierować przy wyborze półki łazienkowej?

w łazience

Często można usłyszeć, że czynnikiem wpływającym na funkcjonalność łazienki jest jej wielkość oraz rozmieszczenie stref. I choć jest w tym wiele prawdy, takie postrzeganie tego pomieszczenia znacząco umniejsza rolę, jaką mają do spełnienia akcesoria łazienkowe. Tu szczególną uwagę wypada poświęcić półkom znajdującym się w tym pomieszczeniu. To właśnie one pozwalają nam na lepsze zagospodarowanie przestrzeni, one też sprawiają, że uporządkowanie rzeczy, z których korzystamy codziennie w łazience staje się łatwiejszym zadaniem.

Każdy kupujący dość dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że półka do łazienki powinna być trwała dobrze radząc sobie ze szkodliwym wpływem wody. Nietrudno się jednak domyślić, że nie są to wcale wszystkie kwestie, na jakie dobrze jest zwrócić uwagę.

Idealny materiał półki do łazienki

Zarówno klasyczne półki łazienkowe https://armadesi.pl/115-polki-lazienkowe, jak i te przeznaczone do umieszczenia w kabinie prysznicowej, są narażone na częsty kontakt z wodą. Nic więc dziwnego, że szczególnie mile widziane są te ich materiały, o których wiadomo, że wilgoć nie tylko im nie zaszkodzi, ale również nie przyczyni się do powstania korozji. Mając to wszystko na uwadze trudno dziwić się, że w sprzedaży dominują przede wszystkim te rozwiązania, które wykonano z użyciem stali nierdzewnej. Odznaczają się one trwałością, są też odporne na odkształcenia. Wiele osób obawia się, że stal może być materiałem problematycznym ze względu na swoją kolorystykę. Producenci półek stalowych dosyć dobrze zdają sobie z tego sprawę, dziś więc w sprzedaży nie brakuje rozwiązań, które są dodatkowo malowane z wykorzystaniem farby proszkowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy liczyć na znacznie większe zróżnicowanie kolorystyczne, nie bez znaczenia jest jednak to, że farba proszkowa doskonale przylega do powierzchni półek.

półka łazienkowa
Przykład półki łazienkowej dostępnej na www.armadesi.pl

Oczywiście, klasyczne półki stalowe nie są jedynymi, na jakie można się zdecydować planując wystrój łazienki. Wiele osób unika rozwiązań, na których powierzchni lubi zbierać się woda. Nic zatem dziwnego, że w sprzedaży coraz częściej dostępne są półki łazienkowe z ażurowym dnem. To ciekawe i bardzo praktyczne rozwiązanie pozwalające raz na zawsze zerwać ze stojącą w miejscu wodą i jej nieestetycznym wyglądem. Półki tego typu sprawdzają się przede wszystkim wtedy, gdy zastanawiamy się, jak najlepiej przechowywać przybory higieniczne.

Rozmiary i kształty półek do łazienek

Materiał, z jakiego wykonano półkę łazienkową, ma duże znaczenie. Nie mniej istotny jest jednak jej rozmiar oraz kształt. Półka nie może być przecież jedynie elementem dekoracyjnym. Oczekuje się od niej również tego, że jej obecność będzie nam ułatwiać korzystanie z łazienki. Jeszcze przed zakupem warto więc z dużą starannością wymierzyć to miejsce, w którym ma zostać zainstalowana. Wtedy też dobrze jest zastanowić się nad tym, czy ma być to klasyczne rozwiązanie, czy też półka piętrowa. Nie każdy ma też ochotę na wiercenie w ścianach, jeszcze przed dokonaniem zakupu warto więc upewnić się, że instalacja półki łazienkowej nie okaże się trudnym zadaniem.

Półki łazienkowe i ich kolorystyka

Jeszcze nie tak dawno w sprzedaży dominowały półki łazienkowe stonowane kolorystycznie, określane często jako „bezpieczne”. I dziś możemy je znaleźć bez trudu, nie są one jednak wcale jedynymi, jakie starają się zwrócić na siebie naszą uwagę. Bardziej wymagający odbiorcy mogą kupić akcesoria łazienkowe w praktycznie każdym kolorze. Dziś trudno mówić o takich, które są mniej lub bardziej efektowne. Ponieważ jednak półki łazienkowe są kupowane zazwyczaj z myślą o tym, aby nam służyły przez lata, warto zadbać o kolorystykę, którą można byłoby określić mianem ponadczasowej. Osoby skłaniające się ku bardziej nietuzinkowym odcieniom, powinny zadać sobie także pytanie o to, czy odcienie te będą dobrze komponować się wtedy, gdy o wystroju łazienki będzie się myśleć jako o spójnej całości.

Mniej typowe półki łazienkowe

Półki do łazienki zwykle nie zaskakują swoim wyglądem. W sprzedaży można jednak znaleźć przynajmniej kilka mniej typowych rozwiązań. Ciekawie prezentują się choćby półki z dodatkowymi uchwytami przeznaczonymi do wieszania ręczników – idealne w mniejszych łazienkach.