Bez względu na to, czy czytamy literaturę fachową, czy jesteśmy w trakcie rozmowy ze znajomymi, nieustannie powtarzamy sobie, że mieszkania są drogie. Jest to fakt, tak samo, jak faktem jest również to, że w najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się spadku cen nieruchomości. A jednak nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wejść w posiadanie naprawdę taniej nieruchomości nawet, jeśli jesteśmy mieszkańcami największych polskich miast. Jak to zrobić? Sposobów jest przynajmniej kilka.
Mieszkanie z prawem dożywocia
Osoby, które marzą o własnym „M”, nie mają jednak zbyt dużych oszczędności albo nie chcą zaciągać kredytu, mogą zastanowić się nad zakupem mieszkania z lokatorem, który ma prawo jego dożywotniego wykorzystywania. Transakcja nie różni się od tej, jakiej dokonujemy podczas klasycznego zakupu nieruchomości. W umowie notarialnej deklarujemy jednak, że przyjmiemy pod nasz dach dotychczasowego właściciela nieruchomości, będziemy go dożywotnio utrzymywać i zdecydujemy się a sprawowanie nad nim opieki. Po śmierci poprzedniego właściciela, na nowym nabywcy ciąży też obowiązek zorganizowania pochówku. Liczba tego rodzaju ofert pojawiających się na rynku systematycznie rośnie, a jeśli weźmiemy pod uwagę postępujący proces starzenia się społeczeństwa możemy przyjąć, że mówimy o rozwiązaniu, które z roku na rok cieszyć się będzie coraz większą popularnością.
Zakup mieszkania od komornika
Jeśli nie uśmiecha nam się pomysł mieszkania w jednym domu z całkowicie nam nieznaną osobą, a jednocześnie nie zamierzamy rezygnować z marzenia o własnym mieszkaniu, zastanówmy się nad tym, czy nie kupić go od komornika. Kodeks Postępowania Cywilnego dopuszcza taki zakup nawet za jedną trzecią wartości nieruchomości. Zgodnie z przepisami, cena nieruchomości podczas pierwszej licytacji nie może być niższa niż 75 procent wartości rynkowej, druga licytacja zaczyna się jednak już od dwóch trzecich wartości nieruchomości. Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że mowa jest tu o cenach wywoławczych, nie mamy więc wcale pewności, że nieruchomość, zwłaszcza, jeśli interesuje się nią co najmniej kilka osób, zostanie sprzedana tak tanio. Pamiętajmy tez, że egzekucja z nieruchomości to ostateczność, choć więc przypadki takie się zdarzają, nie jest ich wiele. Ograniczony wybór sprawia, że w przypadku nieruchomości z licytacji komorniczych nie ma miejsca na wybrzydzanie. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że jest to ciekawe rozwiązanie.
Wykup mieszkania od gminy
Skoro jesteśmy zainteresowani tanim mieszkaniem, a jednocześnie nie przeraża nas wizja jego remontowania, powinniśmy zainteresować się także możliwością wykupienia nieruchomości od gminy. Transakcje tego typu są regulowane przez przynajmniej kilka przepisów prawa, pozwalają jednak na zakup po wyjątkowo przystępnej cenie. Natychmiast pojawia się pytanie, czy mamy do czynienia z propozycją posiadającą wady i trudno temu zaprzeczyć. Jak łatwo się domyślić, z możliwości nabycia mieszkań z wysokimi bonifikatami mogą korzystać w pierwszej kolejności najemcy takich lokali. Nie ma ich wielu, a zainteresowanie nimi nie jest wcale małe. Mimo wszystko warto zainteresować się, jak sytuacja przedstawia się w naszej gminie i… zapisać się na listę oczekujących.
A może suterena?
Mieszkania w suterenie dostępne są zarówno na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym i nietrudno się domyślić, że nie cieszą się dużym zainteresowaniem właśnie ze względu na swoją lokalizację. Jeśli jednak nie przeszkadza nam to, że widok z okna nie będzie imponujący, a my sami będziemy musieli postawić na dobre żaluzje antywłamaniowe i wiele źródeł sztucznego oświetlenia, może się okazać, że mieszkanie położone w centrum kupimy za niewielkie pieniądze. Oczywiście, suterena to także ryzyko problemów całkowicie od nas niezależnych takich, jak choćby akty wandalizmu i zalanie. Nie jest to mieszkanie, które powinno być kupowane bez żadnej refleksji, jeśli jednak przeanalizowaliśmy jego zalety i niedociągnięcia i jesteśmy przekonani o tym, że poradzimy sobie z każdym minusem, nie ma powodów, aby zwlekać zbyt długo z decyzją o zakupie.