środa, 8 listopada, 2023

Jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej

polerka

Jak usunąć naklejkę z szyby samochodu bez użycia specjalnego narzędzia? Lista naklejek, które mogą pojawić się na szybie samochodu, jest dość szeroka. Tuning i logo od producentów, reklama, karty parkingowe, lepkie zdjęcia pozostawione przez dzieci. Z czasem pojawia się potrzeba, żeby usunąć uciążliwą naklejkę i nie zepsuć samochodu?

Metoda numer 1: gorąca woda

Każda naklejka – papier, winyl lub LED – jest najpierw przyklejana do samoprzylepnej podstawy. Najłatwiejszym sposobem usunięcia wklejonego wzoru jest namoczenie jego warstwy kleju. Jeśli naklejka została przymocowana stosunkowo niedawno, dolną warstwę kleju można zmiękczyć i zmyć gorącą wodą. Aby to zrobić, weź gorącą (60 – 70 ° C) wodę, zwilż ją szmatką i przykryj naklejkę na szybie ściereczką. Po 5-10 minutach szmatkę ponownie zwilża się wodą. Następnie – starają się ostrożnie usunąć namoczone warstwy papieru i kleju, również za pomocą szmatki.

Metoda numer 2: ogrzewanie lub temperatura

Tę metodę można zastosować do naklejek „postarzonych”. Ich warstwa klejąca jest częściowo zmieniona. Krótkotrwałe nagrzewanie szklanej powierzchni zmiękcza stary klej, co umożliwia usunięcie naklejki bez śladu. Pamiętaj jednak, że bardzo stary klej nie poddaje się ogrzewaniu nawet w przypadku suszarki budowlanej.

Metoda numer 3: chemia gospodarcza

  • Aby usunąć starą naklejkę, użyj specjalnych narzędzi – płynów, roztworów, aerozoli. Są sprzedawane pod następującymi nazwami handlowymi:
    „Środek do usuwania naklejek”;
  • „Środek do usuwania kleju”;
  • „Rozwiązanie w zakresie usuwania naklejek”;
  • „Płyn do usuwania etykiet i śladów taśmy klejącej”;

Aby wyczyścić szybę, kupuj określone produkty przeznaczone do samochodów. Takie środki są sprzedawane wyłącznie w sklepach z artykułami chemii samochodowej. Ich oznaczenie „dla samochodów” gwarantuje bezpieczeństwo okien twojego transportu.

Aby usunąć naklejkę, należy postępować zgodnie z instrukcjami dostarczonymi z chemią. Zwykle zaleca się nałożenie produktu na powierzchnię naklejki, przytrzymanie go przez chwilę, a następnie usunięcie obranego papieru. Uwaga: ponieważ chemia gospodarcza może być szkodliwa, możesz potrzebować lateksowych rękawiczek do ochrony skóry.

popsuty samochód

Metoda numer 4: alkohol, aceton

Jeśli chcesz usunąć naklejkę tak szybko, jak to możliwe, spróbuj użyć domowych środków chemicznych. Aceton, alkohol lub zmywacz do paznokci. Należy zwilżyć szmatkę dowolnym z tych środków, a następnie umieścić ją na naklejkę. Jeśli naklejka jest winylowa – musisz zdjąć jej górną warstwę rękami, używając plastikowej karty. Po usunięciu górnej warstwy koloru (papier lub winyl z nadrukowanym wzorem) na klej nakłada się alkohol lub aceton. Innym narzędziem, które może być pod ręką lub w garażu, jest rozpuszczalnik. Płyn wlewa się na szmatkę, która zostaje nałożona na naklejkę. Jeśli naklejka jest winylowa – musisz położyć na niej mokrą szmatkę, aby ciecz spłynęła pod jej warstwę winylową. Po 15-20 minutach możesz spróbować usunąć naklejkę. Nie należy stosować siły w usuwanie naklejki. Jej usunięcie powinno być schludne, bez śladów, zarysowań i innych mechanicznych uszkodzeń szkła.

Istnieją różne sposoby usuwania szklanych naklejek. Od prostych – z gorącą wodą, po złożone – z samochodowymi produktami chemicznymi. Wybór metody zależy od wieku naklejki – ile miesięcy lub lat była obecna na szkle.