sobota, 30 listopada, 2024

Kołki rozporowe – przegląd najpopularniejszych rozwiązań

korki rozporowe

Kołki rozporowe są popularnymi elementami złącznymi znajdującymi zastosowanie przede wszystkim w budownictwie. Kojarzą się z pracami monterskimi, jednak ich prosta konstrukcja sprawia, że z powodzeniem mogą z nich korzystać nie tylko zawodowcy, ale również amatorzy.

Jak działają kołki rozporowe?

Kołki rozporowe są wykorzystane podczas montażu przedmiotów. Można wykorzystywać je przy tym nie tylko wtedy, gdy interesuje nas montaż do powierzchni ścian, ale i montaż do sufitów. Są gwarantami dość dużej trwałości mocowania, można jednak liczyć na nie również wtedy, gdy nie chcemy przesadnie ingerować w samą powierzchnię. Przeważnie sięga się po nie myśląc o aranżacji wnętrz, choć warto zainteresować się nimi także podczas prac instalacyjnych.

Zasada ich działania bazuje na wykorzystaniu siły tarcia. Choć kołki rozporowe różnią się między sobą, przeważnie ich częściami składowymi są koszulki oraz kołek. Koszulkę wprowadza się do wcześniej wywierconego otworu znajdującego się w powierzchni materiału budowlanego, a sam kołek umieszcza się wewnątrz pozwalając mu rozpierać koszulkę.

Przegląd dostępnych kołków rozporowych

Osoby kupujące kołki rozporowe w ilościach hurtowych dość dobrze zdają sobie sprawę z tego, że nie ma jednego tylko ich rodzaju. Samych kryteriów, w oparciu o które stosuje się podział kołków rozporowych jest zresztą co najmniej kilka. Tu na pierwszy plan wysuwa się to, które wiąże się z materiałem, z jakiego zostały wykonane. Mamy zatem do czynienia z popularnymi, choć niezbyt trwałymi kołkami z tworzywa sztucznego, z kołkami metalowymi – skutecznymi, ale podatnymi na działanie korozji oraz z kołkami stalowymi – żywotnymi, choć jednocześnie stanowiącymi sporą inwestycję dla kupujących.

Kołki można też dzielić z uwagi na samo ich działanie. Tu na pierwszy plan wysuwają się tak zwane kołki szybkiego montażu polecane przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia ze ścianami pełnymi. Nie są to jednak jedyne rozwiązania, którymi warto się zainteresować. Dużą popularnością cieszą się także kołki kształtowe, a więc te, które wykorzystują zmienny kształt koszulki. To właśnie po nie warto sięgać wiedząc, że struktura podłoża, z którym przyjdzie nam pracować, ma puste przestrzenie. Od niedawna w wielu hurtowniach pojawiają się także kołki SFXP, a więc te, których koszulka jest wykonana z poliamidu. Tego rodzaju kołki nadają się nie tylko do montowania w ścianach pełnych, ale i w pustakach, nic więc dziwnego, że są chwalone tak z uwagi na trwałość, jak i uniwersalność.

Ostatnim ciekawym przykładem kołków rozporowych są rozwiązania klejone wewnątrz otworu. Często nazywa się je także kotwami chemicznymi i wykorzystuje wszędzie tam, gdzie klasyczne kołki rozporowe nie znajdują zastosowania. Ich sekretem jest wykonanie na bazie żywic syntetycznych. Można z powodzeniem stosować je nawet w wymagających narożach ścian.

Gdzie kupować kołki rozporowe?

Choć kołki rozporowe są sprzedawane w wielu miejscach, nie każdy zakup będzie uznawany za tak samo udany. Warto zainteresować się więc przede wszystkim hurtownią ALAMET. Ta jest znana z dostępu nawet do mniej typowych rodzajów kołków. Pełną ofertę kołków znajdziesz tutaj. Można zaopatrzyć się w niej również w śrubki, nakrętki i inne akcesoria przydatne podczas prac budowlano-remontowych.