sobota, 29 czerwca, 2024

Co wybrać – drukarkę czy urządzenie wielofunkcyjne?

drukuj dzisiaj

Drukarki laserowe i atramentowe mają obecnie mocną konkurencję w postaci urządzeń wielofunkcyjnych. Tego typu sprzęty okazują się niezwykle pomocne w sytuacji, w której zachodzi konieczność zeskanowania lub skopiowania dokumentu. Czy te udogodnienia są jednak warte dopłaty do ceny tradycyjnego modelu? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Najważniejsza jest technologia drukowania

Bez względu na to, czy przyszły użytkownik zdecyduje się na tradycyjną drukarkę, czy na urządzenie wielofunkcyjne, w pierwszej kolejności powinien zastanowić się, w jakiej technologii ma drukować jego nowy nabytek. O ile istnieje wiele typów drukarek, to większość nabywców wybiera między dwoma rodzajami – atramentowymi i laserowymi. Kto powinien postawić na atramentówkę, a kto na laserówkę?

Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne atramentowe są najlepszym wyborem dla osób, które na start nie chcą wydawać zbyt dużej kwoty, a które drukują często i nie tylko w czerni i bieli. Niezła kolorowa drukarka atramentowa kosztuje wyraźnie mniej niż jej laserowy odpowiednik i zapewnia przy tym bardzo dobrą jakość wydruku. To prawda, materiały eksploatacyjne do kolorowej atramentówki kosztują sporo, ale koszt użytkowania urządzenia można znacząco ograniczyć, wybierając markowe zamienniki w zastępstwie oryginalnych kartridżów.

wkłady atramentowe w drukarce

Jest jednak jedno „ale” – żeby taki zakup miał sens, należy przedstawiać duże potrzeby w kwestii drukowania. Trzeba bowiem wiedzieć, że bezczynność nie służy atramentówkom i nie ma znaczenia to, czy mówimy o jednofunkcyjnej drukarce, czy o rozbudowanym urządzeniu wielofunkcyjnym. Absolutne minimum przewiduje użytkowanie sprzętu raz w tygodniu. W przeciwnym wypadku, może dojść do zaschnięcia tuszu w dyszach, a to z kolei może stać się przyczyną trwałego uszkodzenia głowicy.

Jeżeli drukujemy rzadziej i głównie tekst, lepszym wyborem okaże się drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne wykorzystujące technologię laserową. Warianty monochromatyczne są znacznie tańsze od kolorowych odpowiedników i w zasadzie eliminują wszystkie wady urządzeń atramentowych.

Wybrać drukarkę czy urządzenie wielofunkcyjne?

Przejdźmy do sedna tematu. Kolejny dylemat, z którym spotkają się nabywcy, to wybór między drukarkami tradycyjnymi a urządzeniami wielofunkcyjnymi.

Pierwsza grupa urządzeń drukujących realizuje tylko jedno zadanie – drukowanie. Nowoczesne modele są wyposażone w przydatne udogodnienia, m.in. w kartę sieciową pozwalającą drukarce na pracę w obszarze sieci Wi-Fi oraz moduł NFC, dzięki któremu w mgnieniu oka można sparować urządzenie ze smartfonem.

Każdy z tych dodatków możemy też znaleźć w urządzeniach wielofunkcyjnych. Tego typu drukarki idą jednak o krok dalej, a nawet – o kilka kroków. Są wyposażone w zintegrowany skaner, co znacznie zwiększa ich możliwości. Dysponując takim modelem, eliminujemy konieczność zakupu kolejnego urządzenia w celu sprowadzenia papierowych dokumentów do cyfrowej postaci. Mało tego, drukarki wielofunkcyjne pełnią też rolę całkowicie funkcjonalnej kserokopiarki. Jeżeli to wciąż za mało, bardziej zaawansowane urządzenia spełniają też funkcję faksu. Sporo drukarek wielofunkcyjnych oddaje do dyspozycji użytkownika wyświetlacz pozwalający na obsługę większości funkcji z poziomu panelu urządzenia. Ma to bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku modeli sieciowych, mogących pracować niezależnie od komputera.

kompaktowa laserowa drukarka

Która z tych dwóch opcji będzie lepszym wyborem? W przypadku użytkowników firmowych, jedynym słusznym zakupem wydaje się być urządzenie wielofunkcyjne. Zaawansowane opcje, jakie oferuje taki sprzęt, przydadzą się w każdym biurze.

Temat staje się znacznie bardziej skomplikowany, gdy przed wyborem staje osoba szukająca drukarki do domu. W tym przypadku, warto bardzo dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Rozwój technologii mobilnych sprawił, że każdy smartfon można przekształcić w skaner dokumentów. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację. W tym kontekście, dokładanie do funkcji, które nie są niezbędne, nie zawsze jest dobrym pomysłem. Z drugiej strony, nic nie zastąpi wygody, jaką zapewnia fizyczny skaner, więc w przypadku użytkowników, którzy często korzystają z tego typu sprzętów, taki zakup może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Wybierając urządzenie warto też pamiętać o eksploatacji. Już na etapie przed-zakupowym powinniśmy zrobić rekonesans w zakresie tuszów lub tonerów i bębnów, zarówno sprawdzić ceny oryginalnych, jak i alternatywnych materiałów eksploatacyjnych. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z wyszukiwarek w sklepach z tuszami i tonerami, wpisując konkretny model urządzenia lub oznaczenie producenta na materiale eksploatacyjnym, możemy szybko ustalić ceny zamienników. W praktyce stosując zamienniki, możemy zaoszczędzić nawet do 70-80% względem oryginalnych tuszów, tonerów, bębnów. Jest to ogromna oszczędność, która szybko dorówna kosztom zakupu urządzenia. Pamiętajmy zatem, aby przed zakupem sprawdzić, czy do wybranej drukarki łatwo dostępne są zamienniki i ile konkretnie kosztują.