środa, 16 listopada, 2022

Łóżka z drewna bukowego – dlaczego wybrać łóżko bukowe

Buk jest uważany za jeden z głównych gatunków drewna przemysłowego, szeroko stosowany w budownictwie i przemyśle przetwórczym Europy Wschodniej i Środkowej. Drewno bukowe jest wykorzystywane nie tylko do produkcji części litych, ale także do produkcji sklejki, płyt pilśniowych, pelletu opałowego i okleiny giętej. Ze względu na swoje właściwości drewno buku idealnie nadaję się do zastosowania przy produkcji łóżek

Podstawowe zalety drewna bukowego

Do największych zalet drewna bukowego należy 10-krotnie większa przepuszczalność powietrza przez drewno bukowe, niż na przykład w przypadku dębu. Dlatego meble bukowe są uważane za oddychające. Warto zwrócić uwagę na dużą elastyczność, gdyż średnie ugięcie drewna bukowego to 105-123 niutonów na milimetr kwadratowy. Dodatkowo elementy bukowe dobrze wchłaniają lakier i klej, co poprawia ich wytrzymałość. Ponadto, w porównaniu do innych rodzajów drewna, produkty bukowe nie mają wielu zadziorów, co zapobiega się ich rozpadaniu. Buk to drzewo nie gorszej jakości od dębu, które jest jednocześnie znacznie tańsze. Do zalet buku należy również prostota obróbki, dzięki której łóżka bukowe mogą mieć ciekawy wystrój i wyszukane kształty. Drewno bukowe jest cenione za to, że jest przyjazne dla środowiska, ponieważ buk rośnie na skalę przemysłową w ekologicznie czystych regionach.

łóżko bukowe
Łóżko bukowe ze sklepu Meble BiK

Dekoracyjne właściwości buku

Drewno bukowe ma wyraźny wzór. Dlatego paleta kolorów pozwala na zastosowanie buku w szerokiej gamie stylów wnętrz – od lekkiej i delikatnej Prowansji po pragmatyczną nowoczesność. Należy zauważyć, że z czasem buk może zmieniać swój naturalny kolor. Świeże drewno ma jasnożółto-różowy kolor, ale z czasem ciemnieje. Naturalny kolor daje możliwość nadania łóżkom różnych odcieni, po prostu pokrywając je wybranym lakierem.

Zalety techniczne

Buk to masywne drzewo, więc łatwo jest znaleźć surowiec na części, z których zostanie wykonane na zamówienie ponadgabarytowe łóżko. Meble z drewna bukowego ważą więcej niż ich dębowe odpowiedniki, ale nie jest to wadą w przypadku łóżka. Należy zaznaczyć, że drewno bukowe bardzo szybko wysycha, dzięki czemu doskonale nadaje się do przetwórstwa przemysłowego. To gwarancja jakości mebli bukowych – wykluczona jest możliwość wystąpienia sytuacji, w których z czasem elementy drewniane wysychają i się odkształcają.

łóżko bukowe piętrowe
Łóżko bukowe piętrowe ze sklepu Meble BiK

 

Drewno bukowe jest sprężyste, dlatego wykorzystywane jest często do produkcji lameli. Jeśli potrzebujesz kupić łóżko, które wytrzyma znaczne obciążenia i jednocześnie zapewni odpowiedni komfort – zdecydowanie wybierz modele bukowe. Łóżko bukowe można uzupełnić materacem o różnej grubości. Aby określić rodzaj materaca, należy zwrócić uwagę nie tylko na wymiary łóżka, ale także na gęstość lamelek. Im gęstsze listwy, tym twardszy powinien być materac. Meble bukowe, w tym łóżka wykonane z tego drewna najlepiej prezentują się w klasycznym, śródziemnomorskim, prowansalskim czy rustykalnym wnętrzu. Należą do kategorii elitarnej, wyglądają luksusowo i szykownie, ale jednocześnie powściągliwie i elegancko.