piątek, 19 lipca, 2024

Jak uszczelnić okna plastikowe – o tym trzeba wiedzieć!

montaż okna

Eksperci przed każdym sezonem jesienno-zimowym przypominają nam, że nieszczelne okna mogą doprowadzić do ucieczki nawet trzydziestu procent ciepła. Jeśli więc nie będziemy przywiązywać należytej wagi do stolarki okiennej, w pewnym momencie będzie to musiało odbić się na naszym budżecie. Straty energii przeważnie rekompensowane są przez bardziej intensywną pracę wykonywaną przez układ grzewczy, a to skutkuje wyższymi rachunkami.

Uszczelnianie okien – podstawy

Jak rozpoznać, że nasze okna powinny zostać uszczelnione? Nie musimy wcale czekać na pierwszy wysoki rachunek za ogrzewanie. Często wystarczy, że staniemy w pobliżu okna i zadamy samym sobie pytanie o to, jak się czujemy. Jeśli odczuwamy pewien dyskomfort, jest to najlepszy dowód na to, że okno wymaga ingerencji z naszej strony. Nieszczelności mogą mieć wiele źródeł, najczęściej jednak są konsekwencją niewłaściwego montażu. Warto mieć to na uwadze już na etapie wymiany okien dokładając starań, aby okna plastikowe były montowane przez rzetelnego, sprawdzonego wykonawcę. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że zawsze winny jest czynnik ludzki. Jeśli nasze okna są wykorzystywane już od co najmniej kilku lat znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że naszym problemem jest zużycie materiału. Samo otwieranie i zamykanie okien wpływ na ich konstrukcję. Nie musimy z niego rezygnować, powinniśmy jednak pogodzić się z tym, że uszczelnianie okien z PVC jest czymś naturalnym.

Regulacja okien plastikowych

Choć okna plastikowe są regulowane w chwili montażu, nie powinniśmy zakładać, że wystarczy to na kilka, a nawet na kilkanaście lat. Okucia rozszerzają się i kurczą choćby dlatego, że specyficzną dla naszego klimatu jest spora różnica temperatur w ciągu roku. Jeżeli więc podejrzewamy, że nieszczelności w oknach plastikowych są wynikiem rozregulowania pozycji okuć, nie powinniśmy zwlekać ze zwróceniem się z prośbą o pomoc do specjalisty. Oczywiście, stajemy przed zadaniem, które możemy wykonać również samodzielnie, warto mieć jednak na uwadze to, że brak doświadczenia może doprowadzić do tego, że taka regulacja przyniesie więcej strat niż korzyści.

nowe okno

Uszczelka – zalety i wady

Do uszczelniania okien możemy przystąpić bez pomocy z zewnątrz, a jedną z najmniej skomplikowanych metod jest ta, która przewiduje wykorzystanie uszczelki. Na rynku możemy znaleźć wiele ich rodzajów, jeśli jednak zależy nam na trwałym efekcie, najlepszą opcją wydaje się skorzystanie z pianki poliuretanowej. Uszczelka z pewnością nie będzie stanowiła obciążenia dla naszego budżetu, musimy jednak liczyć się z tym, że w najlepszym wypadku, zabezpieczy nasze okna na zaledwie kilka sezonów. Przed zakupem dobrze jest też zastanowić się nad właściwym rozmiarem uszczelki. Jeśli nie będziemy precyzyjni, spadki ciepła będą być może mniejsze, otwieranie i zamykanie okien stanie się jednak prawdziwym wyzwaniem.

Uszczelnianie z wykorzystaniem taśmy uszczelniającej

Jeśli zależy nam na uszczelnieniu okien plastikowych w bardziej profesjonalny sposób, z pewnością zainteresuje nas taśma uszczelniająca. Musimy jednak liczyć się z tym, że jest to rozwiązanie, które może przyprawić o zawrót głowy wszystkie te osoby, które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia. Zakup taśmy nie ma też sensu, jeśli nie zlokalizowaliśmy wcześniej miejsca, w którym dochodzi do nieszczelności. Taśma nie jest przecież remedium na całe zło, ale rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie w konkretnym przypadku. Przed podjęciem czynności związanych z uszczelnianiem okien plastikowych nie zapominajmy też o tym, aby możliwie jak najstaranniej umyć skrzydła i ościeżnice okienne.

Pianka do uszczelniania okien

Jeśli taśma wydaje nam się rozwiązaniem dość skomplikowanym, z pewnością lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po piankę. Charakteryzuje się ona dużą elastycznością, zwraca jednak na siebie uwagę również dlatego, że wykazuje się duża odpornością nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także na działanie pleśni. Już po zaaplikowaniu jej objętość zwiększa się dwa albo trzy razy, co sprawia, że mamy do czynienia z rozwiązaniem dokładnie wypełniającym każdą nieszczelność.