piątek, 16 lutego, 2024

Jakie podzespoły powinien mieć komputer aby skorzystać z wirtualnych gogli VR?

dziewczyna w okularach wirtualnych

VR czyli inaczej Virtual Reality to okulary, po założeniu których można doświadczyć przeniesienia się do świata wirtualnego o rozszerzonej rzeczywistości. Gogle VR to jedne z najbardziej unowocześnionych technologicznie urządzeń, które powstały po to aby wzmocnić efekty gier komputerowych.

Choć nadzieje i założenia wobec nich były ogromne to jednak ich produkcja oraz wprowadzenie na rynek nie do końca spotkało się z tak dużym zainteresowaniem jak oczekiwano. Wynikiem takiego obrotu sprawy był fakt, że korzystanie z VR wymaga mocnego sprzętu komputerowego a to już wiąże się ze sporą inwestycją, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Pomimo dużych kosztów związanych z ich zakupem zyskały z pewnością grupę zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie bez nich życia. VR występują w sprzedaży w przeróżnych modelach, wśród nich jednymi z najbardziej popularnych są Oculus Rift. HTC Vive oraz Valve Index. Jednak ich ceny kształtują się na poziomie tysięcy, a to jeszcze nie wszystko bowiem same okulary są sporym wydatkiem, trzeba mieć jednak na uwadze, że wyposażenie komputera  w wymagane do VR podzespoły to dopiero spory koszt, z którym trzeba się liczyć jeśli chce się cieszyć z posiadania gogli VR.

Pisząc o wymaganiach komputera ma się na myśli w pierwszej kolejności mocny procesor, wybierając np. model okularów Oculus Rift  warto wyposażyć w komputer w procesor CPU klasy Intel i3-6100 lub AMD Ryzen 3 1200. Choć to wcale nie są najmocniejsze podzespoły jeśli chodzi o procesor, bowiem aby móc cieszyć się bezproblemowych korzystaniem  z VR warto kupić elementy o jeszcze mocniejszych parametrach jak np. i5-9600K, i5-10600K, Ryzen 5 2600, Ryzen 5 3600,  i9-9900K, Ryzena 9 3800X oraz  Ryzena 9 3900X. Niestety wraz z mocniejszym modelem wzrasta też cena za poszczególny podzespół.

Kolejnym niezbędnym do wymiany elementem w komputerze jest karta graficzna. Aby odpowiadała ona na potrzeby jakie posiadają gogle VR warto wybrać taki model jak Nvidia GeForce GTX 1050 Ti lub Raden AMD RX 470. Zdarza się jednak, że i te modele nie do końca współgrają z VR powodując zakłócenia. Z tego względu jeżeli chcemy cieszyć się idealną płynnością i jakością gry warto zakupić jeszcze lepszy model karty graficznej jak Nvidia GeForce RTX 2070 Super  bądź Radeon RX 5700 XT.

mężczyzna testuje okulary VR

Wymieniając procesor oraz kartę graficzną nie można pominąć obowiązkowo pamięci RAM,  która musi posiadać minimum 8GB pamięci . Jednakże jest to podstawa do funkcjonowania dlatego lepiej jest zakupić pamięć dwa razy większą. Nie bez znaczenia jest również taktowanie pamięci RAM gdzie 3200 MHz będzie rozsądną decyzją. System operacyjny również podlega wymianie jeżeli nie jest to Windows 10, bowiem poprzednie wersje systemowe oraz brak bieżących aktualizacji nie zdołają podołać współpracy z VR.

Jak widać zakup VR to nie wszystko wręcz chciałoby się powiedzieć, że to dopiero początek ponoszonych kosztów jakie wiążą się z chęcią korzystania z tych gogli. Samo wyposażenie komputera w odpowiednie podzespoły plus wydatek związany z zakupem gogli to spora inwestycja i nie jednego zastanawia dlaczego są tak wysokie. Komfort niestety kosztuje zwłaszcza w przypadku VR gdzie obraz jest przedstawiany w jednym momencie na prawym oraz lewym oku. Chcąc uzyskać jednolitą płynność niestety trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem laptopów Optima MD z Częstochowy. Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na ich stronę internetową oraz bloga.