czwartek, 9 listopada, 2023

Jak ubrać się do teatru – atrakcyjne propozycje dla kobiet i mężczyzn

kurtyna w dół

Wyjście do teatru to moment, w którym możemy się zrelaksować, miło spędzić czas. Jednak przy takim wyjściu pojawiają się także pewne wątpliwości jak się do takiego wyjścia przygotować. Pod tym kątem między innymi wiele osób zaczyna się zastanawiać jak się ubrać do teatru. Oczywiście każdy będzie chciał przy takim wyjściu dobrze wyglądać, będzie chciał mieć elegancki strój, który będzie pasował do okazji.

W przypadku mężczyzn raczej nie będzie wypadało się w teatrze pojawić w jeansach, kobiety powinny zrezygnować z dresowych czy koktajlowych sukienek, lepiej unikać sportowych butów, zbyt wysokie szpilki też nie będą wskazywane. Trzeba jednak zauważyć, że też minęły już te czasy, że strój w teatrze był sztywny, wytworny i zawsze taki sam. Mimo tego, że już nie mamy tak mocno zakrojonej sytuacji jeśli chodzi o strój do teatru to jednak nadal pewnych zasad warto się trzymać. Dzięki temu można oczekiwać, że przez innych będziemy dobrze postrzegani. Dlatego w tym wpisie postaramy się krótko przedstawić ciekawe informacje, dzięki którym odpowiednie zestawienie stroju do teatru stanie się nieco łatwiejsze. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi podpowiedziami.

Jaki wybrać strój do teatru?

Obecnie teatr jest formą rozrywki dla każdego. Niezależnie od stopnia społecznego czy materialnego możemy bez problemu wybrać się do teatru i na pewno z takiej możliwości warto będzie korzystać. Jednak jeśli ktoś nie jest częstym bywalcem tego miejsca pewnie zacznie się zastanawiać jak się ubrać do teatru i jak się tam właściwie zachować. To oczywiście dobrze postawione pytanie, szczególnie że wiele osób zastanawia się nad tym czy obecnie nadal w teatrach królują stroje wyłącznie wieczorowe, czy jednak może sytuacja już wygląda inaczej.

Eleganckie ubranie do teatru

I faktycznie jest już nieco inaczej, dawne czasy minęły, kobiety nie muszą nosić długich niewygodnych sukni, a mężczyźni nie zakładają do teatru smokingów czy fraków. Mimo tego oczywiście nadal warto się trzymać pewnych zasad, gdy będzie się taki strój dla siebie przygotowywało. Na pewno wybór stroju będzie także uzależniony od tego na jaką wybieramy się sztukę.

Strój powinien być dopasowany do okazji, dlatego jeśli wybieramy się na komedię nie trzeba się ubrać tak jak na premierę znanego reżysera. Tutaj wyczucie sytuacji, w której się znajdujemy będzie miało kluczowe znaczenie. Wydaje się, że takim najlepszym wyborem jeśli chodzi o strój do teatru będzie propozycja elegancka a jednocześnie skromna. Ze strojem nie powinno się przesadzić, by nie wystawić się na śmieszność.

Propozycje stroju dla kobiety – co warto wybrać?

Większy problem ze znalezieniem stroju do teatru zazwyczaj mają kobiety. Tutaj kluczem będzie wyczucie stylu, zachowanie taktu. Strój zakładany do teatru nie powinien zbyt wiele odkrywać, nie powinien być traktowany jako propozycja, która będzie wyglądać zbyt seksownie. Wszelkie głębokie dekolty, rozporki, sukienki mini nie będą się tutaj dobrze sprawdzać. Wydaje się, że tym możliwie najlepszym kierunkiem będzie zawsze stylizacja klasyczna. Niekiedy mówi się, że klasyka się sama broni i faktycznie tak można powiedzieć również o tej sytuacji.

Dla tych kobiet, które nie chcą się ograniczać do klasyki, ewentualną propozycją będą różnorakie dodatki, które będzie można wprowadzić jako uzupełnienie i dzięki temu nieco uda się nam urozmaicić stylizację, tak by nie była zbyt nudna. Na pewno takie dodatki mogą być dodatkowym sposobem na podkreślenie ulubionego stylu.

torebka do ubrania
Torebka jako dodatek do ubrania wyjściowego do teatru

Jeśli ktoś zastanawia się nad kolorystyką powinien pamiętać, że tym podstawowym kierunkiem, który warto będzie wziąć pod uwagę jest zawsze czerń, która doskonale się sprawdzi. Poza tym również granat, bordo, ciemna zieleń. Ogólnie ciemne kolory uznawane są za eleganckie i takie w teatrze będą dobrze się sprawdzać. Czasami pojawiają się takie twierdzenia, że publiczność to czwarta ściana teatru a wiec tak naprawdę zbyt jaskrawe sukienki nie będą tutaj dobrą propozycją.

Jeśli mówimy o stroju dla kobiety oczywiście możemy wybierać krój, wybierać kolor, ale nie można zapominać, że znaczenie będzie miał także materiał. Wydaje się, że teatr będzie tym miejscem, gdzie warto będzie założyć kreację satynową czy jedwabną. Jeśli spektakl jest mniej formalny to ewentualnie wyborem będzie także gruba, wysokogatunkowa bawełna. W takiej sytuacji wydaje się, że właściwym kierunkiem będą sukienki z jednolitych tkanin. Oczywiście nie można zapominać o długości sukienki, co również będzie miało znaczenie.

Strój do teatru nie może wzbudzać negatywnych skojarzeń więc tutaj sukienki mini odpadają. Dobrą opcją są modele za kolano, które wydaje się, że będą najbardziej uniwersalne. Dobrą opcją są zawsze długie, proste sukienki pozbawione zdobień. W przypadku wybierania sukienki do teatru warto będzie się kierować zasadą, że mniej znaczy więcej. Oczywiście nie zapominamy o tym, by zasłaniać ramiona. Jeśli sukienka jest na ramiączkach to należy je okryć szalem albo założyć żakiet bądź bolerko.

Strój do teatru dla Panów

Oczywiście mężczyźni nie przywiązują bardzo często wielkiej wagi do swojego stroju. Jednak wybierając się do teatru powinni o tym pomyśleć. Wydaje się, że takim najlepszym kierunkiem będzie standardowy garnitur. W przypadku smokingu jest to już opcja zdecydowanie wieczorowa więc tylko przy jakichś poważnych premierach będzie odpowiednim kierunkiem. Warto także sprawdzić czy producent sztuki ma jakieś oczekiwania co do stroju i na ten element także zwracamy uwagę.

elegancki garnitur do teatru
Elegancki garnitur do teatru

Dobrze skrojony garnitur zawsze będzie się dobrze prezentował, jeśli chodzi o kolorystykę to zawsze czerń jest dobrze oceniana, ale można więcej wybrać między innymi modny granat, który jest w wielu odcieniach również takich ciemnych. Jeśli chodzi o koszule to klasyka w białym kolorze będzie zawsze oceniana, natomiast można także zdecydować się na koszule ze stójką.

Jeśli chodzi o dodatki dla panów to rzecz jasna krawat będzie mile widziany, ale raczej powinno się unikać ekstrawaganckich kolorów i wzorów. Mimo, że mucha obecnie jest dość popularna to jednak wydaje się, że może być potraktowana jako nadmierna elegancja. Z garnituru mężczyzna może zrezygnować jeśli wybiera się na nowoczesną, niezobowiązującą sztukę. Wtedy można postawić na chinosy albo ciemne jeansy, do tego koszula i marynarka.